Televize v mobilu
Test - T-Mobile od roku 2007 počítá s digitálním televizním vysílání pro mobilní zařízení. Standard DVB-H je skokem do nedaleké budoucnosti, má slušné rozlišení obrazu, nabízí stereofonní zvuk v kvalitě rádia a to vše při efektivním videokódování MPEG-4 (H.264/AVC), přičemž sympatický doprovod tvoří přehledná intuitivní aplikace s interaktivním obsahem. Čtěte dál, máme informace z testování, o technologii, cenách i konkurenci.
Právě v těchto dnech vrcholí druhá polovina testování pokusného televizního vysílání DVB-H od T-mobile, určeného pro mobilní zařízení (mobilní telefony, PDA). K testování, které probíhá od 24.10. do 2.12.2006 jsme byli mezi 250 novináři, VIP zákazníky nebo partnery přizvání i my, můžeme vám tak předat první informace z pilotního projektu, jenž předznamenává komerční spuštění televize v kapse v druhé polovině roku 2007.
O co jde?
Televize v kapse byla a je určitě lákavou myšlenkou při pohledu na nejvybavenější mobilní telefony současnosti. Komu by se také nelíbilo zpestřit si tuctovou cestu v hromadné dopravě filmovou premiérou, zkrátit si zdlouhavé čekání u lékaře krátkým animovaným filmem nebo vyplnit zpoždění v letištní hale o čerstvé zpravodajství? Ovládání i účtování služby přitom bude podobně jednoduché, jako si pustit televizi v obýváku a navíc přibude vhodná dávka interaktivního obsahu, pomocí kterého si můžete například listovat v programu, nechat se upozornit na vámi vybrané pořady SMS, stáhnout si právě hrající znělku jako vyzváněcí tón, podívat se na aktuální webové stránky programu nebo pořadu, či dokonce budete moci si přikoupit speciální balíček s přenosem vybraných světových koncertů nebo sportovních událostí.
Technologie DVB-H ve zkratce
Abychom se mohli dívat na své oblíbené televizní programy, čerstvé zprávy nebo přímé přenosy, je důležité, aby standard DVB-H byl podporován našimi mobilními telefony a PDA. To je zatím docela problém, ale v krátké budoucnosti by mělo být k dispozici hned několik takových přístrojů známých značek. Jejich cena je prozatím neznámá, nicméně nemusí se nutně jednat jen o chytré přístroje a lze si reálně představit dotaci operátorem, takže ceny mohou začínat i na částce 8 000 Kč, což odpovídá nadstandardně vybavenému mobilnímu telefonu. Pro vyzkoušení jsme měli k dispozici například blíže neoznačený mobilní telefon Motorola s uživatelským prostředím Linux, místy doplněn o Javové funkce. Nicméně již v dnešní době se v zahraničí dají pořídit některé první typy Samsungu nebo Sagemu.
Zjednodušené schéma služby větší obrázek Autor: T-mobile
A nyní pár slov k samotné technologii DVB-H, která již existující konkurenci O2 streamingu pěkně zatopí. DVB-H standard (digital Video Broadcasting Transmission System for Handheld Terminals) patří do megalomanskému projektu DVB a zároveň vychází ze standardu pro pozemské digitální televizní vysílání (DVB-T). Ovšem na rozdíl od DVB-T je čip DVB-H upraven pro příjem televizního vysílání za pohybu a vyznačuje se až 10x nižší spotřebou energie (0,1 W). K efektivnímu přenosu přispívá nejnovější videokódování MPEG-4 (H.264/AVC), jenž je například až o 49% efektivnější než kódování streamingu přes mobilní sítě 2G/UMTS, zajímavostí pak může být i fakt, že je použito stejného kódování jako u HDTV DVD disků BluRay a HD-DVD. Rozlišení obrazu činí krásných 352 x 288 bodů, což u konkurenčního streamingu lze mluvit jen o 176 x 144 pixelech.
Mimochodem T-Mobile poprvé představil DVB-H na veletrhu Invex 2005, přičemž si za tuto službu odnesl i ocenění Křišťálový disk v oblasti inovací.
Aplikace TV v kapse: až podezřele user frendly!
Samotná aplikace je založena na teprve vyvíjeném standardu SVGT (Scalable Vector Graphics Tiny), jenž dovolí v telefonu základní interaktivní služby, které se mohou dynamicky definovat na dálku. Komunikace pak probíhá výměnou XML dat. Počáteční delší načtení aplikace (cca.: 30-50 sekund) není však způsobeno SVGT standardem a Javou, jak by se možná na první pohled zdálo, ale zjišťováním dostupnosti signálu, přihlašování se do sítě přes upravenou SIM kartu a načtením seznamu stanic i s aktuálním časovým programem. Na závěr úspěšného načtení aplikace vyberete, zda-li se má povolit stahování dat pro interaktivní funkce či nikoliv. Samotné vysílání může tak pokračovat i s vypnutým datovým přenosem, což u streamingu není myslitelné.
Ukázka uživatelského prostředí aplikace TV v kapsevětší obrázekZdroj: Aktuálně.cz
Jednoduchou intuitivní aplikaci v češtině do pěti minut pohodlně ovládnete, možností nastavení zde není příliš mnoho a tak není prakticky co zkazit. Na první obrazovce otevřené aplikace se objeví přehledný seznam dostupných televizních kanálů a odkaz na EPG (elektronický programový průvodce). Označením položky v seznamu kanálů se stanice po kratší době spustí (5-20 sekund, záleží na síle signálu), po kliku na EPG se můžete podívat na denní a týdenní program vysílaných pořadů, přičemž si zde můžete libovolně nastavovat upozornění nebo dokonce takové upozornění poslat svým přátelům pomocí SMS.
V testovací verzi jsou k dispozici následující televizní stanice: CzechTourism (Informační český kanál vysílaný v angličtině), ČT 24, EuroNews, Óčko a t-music (hudební kanály), National Geographic (dokumentární program), Filmbox (filmový kanál), Jetix (vysílání pro děti a mládež), TOP TV a Playboy TV (program pro dospělé, vysílán od 22:00 06:00).
Ale zpět k aplikaci s jejíž jménem si růžový operátor zatím příliš hlavu nelámal. Sledovat mobilní televizi lze díky aplikaci v menším rozlišení s tím, že pod obrazem jsou údaje o čase, název pořadu, odkazy pro doplňkový obsah, ovládání hlasitosti, rychlý přístup na t-zones a v neposlední řadě užitečné rychlé přepínání televizních kanálů v horní části. V tomto případě můžete aplikaci rovněž rychle vypnout, ztlumit či dokonce nechat minimalizovat na pozadí. Pro maximální vychutnání prožitku z obrazu sáhnete pravděpodobně ale po verzi druhé a tedy možnosti obraz roztáhnout na celou plochu displeje. Též doporučujeme využít přikládaných sluchátek, ty sice nemají vliv na kvalitu signálu, nicméně vysílaný zvuk je opravdu kvalitní, což z vestavěných repráčků přístroje až tak nevyzní.
První dojmy
Naše testování bylo doprovázeno bezchybnou prací a jednoduchým ovládáním již zmiňované aplikace, ale na druhou stranu také slabým pokrytím signálu. Je více než jasné, že v ostrém provozu nebude vysílání šířeno jen "strahovským vysílačem" a předpokládá se velmi slušné pokrytí v ČR, nicméně slabé pokrytí v testovacím provozu nám činilo potíže objektivně posuzovat kvalitu vysílání. Tam kde operátor slibuje pokrytí uvnitř budov je potřeba pracovat s přístrojem u okna a na pražských ulicích se při rychlejším tempu chůze nebo složitějších pohybech obraz nepříjemně rozkládal. V klidovém stavu na venkovním prostranství bylo téměř vše v pořádku.
Mapka testovacího pokrytívětší obrázekZdroj: Aktuálně.cz
Příjemně nás překvapila zvuková kvalita přenosu, samotný obraz v klidovém stavu je o poznání detailnější než klasický streamovaný přenos. Potěší též jednoduchost "simulované" koupě přístupů na jednotlivé placené programy. I když se způsoby platby trochu rozšíří a pozmění, vždy jasně vidíte, jaký televizní kanál máte předplacený a kolik volných jednotek času vám ještě zbývá do vypršení. Naopak menší zklamání přichází u kapacity baterie přístroje, která nám v zátěžovém testu při sledování TV vydržela něco málo nad 3 hodiny.
Placení
Přestože účtování za tuto službu je zatím stále v řešení marketingu operátora a všichni účastníci testování mají možnost vyjádřit své návrhy cen a vybrat nejvhodnější způsob placení, již nyní operátor počítá se třemi možnými variantami. Soubor těchto tří možností nazývá flexibilním placením a je do něj zahrnut: měsíční paušál, placení za jednotky obsahu/času (program, balíček / hodina, den) a Try & Buy nabídku, tedy reklamní či informační kanály a ukázky zdarma k vyzkoušení nebo jednotky zdarma. Pokud si objednáte placené programy, balíček programů nebo speciální přenos, vysílání probíhá šifrovaně.
Včera v Itálii, zítra v ČR
První testy DVB-H technologie se datují na květen 2004 v Německu. Od té doby probíhají masivní testy v Evropě, Asii, USA, ale třeba také i v Austrálii, přičemž v současné době prošlo testováním nebo se testuje ve 24 státech, z toho 8 zemí včetně ČR rozhodlo spustit technologii DVB-H v průběhu příštího roku. V letošním roce se spustil první komerční provoz v Itálii a o služby tohoto typu vzrůstá poptávka. Není žádným tajemstvím, že díky rozšíření standardu o IP datacast je možné přes IP protokol distribuovat libovolná data, což otevírá rozměrnější možnosti využití. Současnému domácímu komerčnímu startu DVB-H brání především aktuální mediální zákon.